سلام کمند کدخدایی هستم میخوام یکی از بهترین رژیم هارو بهتون معرفی کنم همراهم باشید🥰
رژیم کتوژنیک (یا به اختصار رژیم کتو) یک رژیم کم کربوهیدرات و پرچرب است که فواید زیادی برای سلامتی دارد. در واقع، بسیاری از مطالعات نشان می دهد که این نوع رژیم غذایی می تواند به کاهش وزن و بهبود سلامت شما کمک کند رژیم های کتوژنیک حتی ممکن است برای دیابت، سرطان، صرع و بیماری آلزایمر فواید داشته باشند.
رژیم کتوژنیک یک رژیم غذایی بسیار کم کربوهیدرات و پرچرب است که شباهت های زیادی با رژیم های اتکینز و کم کربوهیدرات دارد. این رژیم شامل کاهش شدید دریافت کربوهیدرات و جایگزینی آن با چربی است. این کاهش کربوهیدرات بدن شما را در یک وضعیت متابولیک به نام کتوز قرار می دهد. وقتی این اتفاق می افتد، بدن شما در سوزاندن چربی برای انرژی بسیار کارآمد می شود. همچنین چربی را به کتون در کبد تبدیل می کند که می تواند انرژی مغز را تامین کند رژیم های کتوژنیک می توانند به میزان قابل توجهی سطح قند خون و انسولین را کاهش دهند. این، همراه با افزایش کتون ها، فوایدی برای سلامتی دارد
چندین نسخه از رژیم کتوژنیک وجود دارد، از جمله:
رژیم کتوژنیک استاندارد (SKD): این یک رژیم غذایی بسیار کم کربوهیدرات، پروتئین متوسط و چربی بالا است. به طور معمول حاوی ۷۰٪ چربی، ۲۰٪ پروتئین و تنها ۱۰٪ کربوهیدرات است
رژیم کتوژنیک چرخه‌ای (CKD): این رژیم شامل دوره‌هایی از مصرف کربوهیدرات بیشتر است، مانند ۵ روز کتوژنیک و به دنبال آن ۲ روز پر کربوهیدرات
رژیم کتوژنیک هدفمند (TKD): این رژیم به شما امکان می دهد کربوهیدرات ها را در حین تمرین اضافه کنید
رژیم کتوژنیک هدفمند (TKD): این رژیم به شما امکان می دهد کربوهیدرات ها را در حین تمرین اضافه کنید رژیم کتوژنیک با پروتئین بالا: این رژیم غذایی مشابه رژیم کتوژنیک استاندارد است، اما حاوی پروتئین بیشتری است. این نسبت اغلب ۶۰٪ چربی، ۳۵٪ پروتئین و ۵٪ کربوهیدرات است. با این حال، تنها رژیم های کتوژنیک استاندارد و با پروتئین بالا به طور گسترده مورد مطالعه قرار گرفته اند. رژیم های کتوژنیک چرخه ای یا هدفمند روش های پیشرفته تری هستند و عمدتاً توسط بدنسازان یا ورزشکاران استفاده می شود. اطلاعات موجود در این مقاله بیشتر در مورد رژیم کتوژنیک استاندارد (SKD) کاربرد دارد.
کتوز چیست؟ کتوز یک حالت متابولیک است که در آن بدن شما به جای کربوهیدرات از چربی برای سوخت استفاده می کند. زمانی اتفاق می افتد که مصرف کربوهیدرات ها را به میزان قابل توجهی کاهش دهید و عرضه گلوکز (قند) به بدن را که منبع اصلی انرژی برای سلول ها است، محدود کنید پیروی از رژیم کتوژنیک موثرترین راه برای ورود به کتوز است. به طور کلی، این شامل محدود کردن مصرف کربوهیدرات به حدود ۲۰ تا ۵۰ گرم در روز و پر کردن چربی ها مانند گوشت، ماهی، تخم مرغ، آجیل و روغن های سالم است. همچنین مهم است که مصرف پروتئین خود را تعدیل کنید. این به این دلیل است که پروتئین در صورت مصرف زیاد می تواند به گلوکز تبدیل شود، که ممکن است انتقال شما به کتوزیس را کند کند تمرین روزه داری متناوب همچنین می تواند به شما کمک کند سریعتر وارد کتوز شوید. انواع مختلفی از روزه داری متناوب وجود دارد، اما رایج ترین روش شامل محدود کردن مصرف غذا به حدود ۸ ساعت در روز و ناشتا بودن برای ۱۶ ساعت باقی مانده است. آزمایش‌های خون، ادرار و تنفس در دسترس هستند که می‌توانند با اندازه‌گیری میزان کتون‌هایی که بدن شما تولید می‌کند، تعیین کنند که آیا کتوز دارید یا خیر.

برخی از علائم نیز ممکن است نشان دهند که وارد کتوز شده اید، از جمله افزایش تشنگی، خشکی دهان، تکرر ادرار و کاهش گرسنگی یا اشتها.
رژیم های کتوژنیک می توانند به کاهش وزن کمک کنند رژیم کتوژنیک روشی موثر برای کاهش وزن و کاهش عوامل خطر بیماری است. در واقع، تحقیقات نشان می دهد که رژیم کتوژنیک ممکن است به اندازه رژیم کم چرب برای کاهش وزن موثر باشد. علاوه بر این، رژیم غذایی به قدری سیر کننده است که می توانید بدون شمارش کالری یا پیگیری میزان مصرف غذا وزن کم کنید. یک بررسی از ۱۳ مطالعه نشان داد که پیروی از یک رژیم غذایی بسیار کم کربوهیدرات و کتوژنیک برای کاهش وزن طولانی مدت کمی موثرتر از رژیم کم چربی است. افرادی که از رژیم کتو پیروی کردند به طور متوسط ۲ پوند (۰.۹ کیلوگرم) بیشتر از گروهی که رژیم کم چرب را دنبال کردند، وزن کم کردند علاوه بر این، منجر به کاهش فشار خون دیاستولیک و سطح تری گلیسیرید میشود مطالعه دیگری روی ۳۴ فرد مسن نشان داد که افرادی که به مدت ۸ هفته از رژیم کتوژنیک پیروی می کردند، تقریباً پنج برابر بیشتر از افرادی که از رژیم غذایی کم چرب پیروی می کردند، کل چربی بدن خود را از دست دادند. کتون های بالا ممکن است نقش کلیدی در کاهش سطح قند خون و بهبود حساسیت به انسولین داشته باشند.
میدونستید بین محصولات کنانوک سوسیس مخصوص افرادی ک رژیم کتو دارن وجود داره؟میتونید سفارشتون رو ثبت کنید
غذاهایی که باید اجتناب کنید هر غذایی که کربوهیدرات بالایی دارد باید محدود شود.
در اینجا لیستی از غذاهایی که باید در رژیم کتوژنیک کاهش یا حذف شوند آورده شده است: غذاهای شیرین: نوشابه، آب میوه، اسموتی، کیک، بستنی، آب نبات و غیره.
غلات یا نشاسته: محصولات مبتنی بر گندم، برنج، ماکارونی، غلات و غیره. میوه: همه میوه ها، به جز بخش های کوچک توت ها مانند توت فرنگی. لوبیا یا حبوبات: نخود، لوبیا چشم بلبلی، عدس، نخود و غیره.
سبزیجات ریشه ای و غده ها: سیب زمینی، سیب زمینی شیرین، هویج، ازگیل و غیره. محصولات کم چرب یا رژیمی: سس مایونز کم چرب، سس سالاد و چاشنی ها برخی از چاشنی ها یا سس ها: سس باربیکیو، خردل، سس تریاک، سس کچاپ و غیره. چربی های ناسالم: روغن های گیاهی فرآوری شده، سس مایونز و غیره.
الکل: آبجو، شراب، مشروب، نوشیدنی های مخلوط
غذاهای رژیمی بدون قند: آب نبات های بدون قند، شربت ها، پودینگ ها، شیرین کننده ها، دسرها و غیره.

برخی فواید این رژیم غذایی عبارتند از:
افزایش مقاومت بدن در مقابل سرطان
مقابله با آکنه
کنترل دیابت
درمان صرع
رفع اختلالات سیستم عصبی
درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک.

برخی عوارض کتوژنیک عبارتند از:
تشنگی بیش از حد
تکرر ادرار
خستگی
سردرگمی، اضطراب
احساس سبکی سر و لرزش
تعریق
سردرد
یبوست
بوی بد دهان
کاهش عملکرد فیزیکی
ریزش مو